Фортепіанне тріо
Фортепіанне тріо — камерний ансамбль з трьох інструментів: фортепіано і, як правило, скрипки та віолончелі, а також жанр твору для такого складу інструментів. Якщо музиканти грають у такому ансамблі завжди разом, то таке тріо може мати навіть певну назву, як наприклад українське фортепіанне тріо «Київ-тріо»[1], Гринвіцьке тріо[en], французьке тріо «Мандрівник» або норвезьке «Тріо імені Гріга»[no].
Хоч струнні та клавішні інструменти виникли в епоху бароко, фортепіанне тріо появилося тільки в час класицизму. У середині XVIII століття в Центральній Європі цей жанр називали «музикою дамських салонів». У багатьох багатших будинках на піаніно грали дами, а чоловіки супроводжували їх гру на струнних інструментах. Дуже часто композитори присвячували свої твори жінкам. Тільки останнє з фортепіанних тріо Гайдна, написане для професійного піаніста.
У ХІХ столітті фортепіанні тріо не втрачали своєї популярності. Вони, зазвичай, мають таку ж тричастинну форму, як і соната, хоч у Гайдна деякі з них мають дві частини.
Великі, драматичні та віртуозні тріо Людвіга ван Бетховена змінили характер фортепіанного тріо. Наприклад, він переписав перші свої дві симфонії у формі фортепіанного тріо. І хоч їх зазвичай не називають, чи не вважають фортепіанними тріо, але вони, все-таки, є частиною загального жанру.
У наші часи найчастіше виконують фортепіанні тріо Франца Шуберта, Фелікса Мендельсона, Роберта Шумана, Йоганнеса Брамса, Антоніна Дворжака, Петра Чайковського, Бедржиха Сметани, Моріса Равеля та Дмитра Шостаковича.
- Фортепіанне тріо а-moll (1910)
- Фортепіанне тріо fis-moll [Архівовано 13 вересня 2018 у Wayback Machine.]
- Тріо для альта, фагота та фортепіано (1978),
- Фортепіанне тріо (1976)
- Фортепіанне тріо fis-moll [Архівовано 13 вересня 2018 у Wayback Machine.]
- Фортепіанне тріо (1922)
- Фортепіанне тріо (1942)
- Фортепіанне тріо[2]
- Фортепіанні тріо
- Фортепіанне тріо
У джазі також існують музичні ансамблі у формі фортепіанного тріо. Найчастіше вони складаються з:
- фортепіано, контрабаса та ударних інструментів:
- фортепіано, контрабаса та гітари.
- ↑ Різдвяні вечори з «Київ-тріо» [Архівовано 27 вересня 2020 у Wayback Machine.] philharmonia.lviv.ua
- ↑ Фортепіанне тріо Адріан Боднар — скрипка, Сергий Коровяцький — віолончель, Дмитро Микитин — фортепіано
- «Романтичні тріо» (відео) [Архівовано 4 листопада 2019 у Wayback Machine.] Етелла Чуприк, Ярослав Мигаль, Андрій Карпяк